Odstrzał sanitarny dzików przedłużony

Wojewoda Zachodniopomorski wydał rozporządzenie nr 7/2020 z dnia 23.04.2020 w sprawie odstrzału sanitarnego dzików na terenie naszego województwa.

 

 

Zachodniopomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii stwierdził, iż nadal występuje zagrożenie pojawienia się choroby zakaźnej zwierząt – afrykańskiego pomoru świń i dlatego nasze tereny wchodzące w skład obwodów łowieckich objęte są odstrzałem.

 

Podobne rozporządzenie nr 5/2020 pojawiło się 19.02.2020. W tym rozporządzeniu można było przeczytać, iż odstrzał nakazuje się zarządcom i dzierżawcom obwodów łowieckich w terminie do 31 marca 2020 roku. Rozporządzenie nr 5/2020 straciło moc i w życie weszło nowe, w którym czytamy:

(…) Na obszarze zagrożonym wystąpieniem choroby, nakazuje się zarządcom i dzierżawcom obwodów łowieckich odstrzał sanitarny wolno żyjących dzików w terminie do dnia 21 grudnia 2020 r. w liczbie określonej w poszczególnych obwodach łowieckich. 

 

Co to za choroba?

Afrykański pomór świń tzw. ASF to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe , świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%.

Zagrożenie dla ludzi

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.

 

Odstrzał 

W rozporządzeniu czytamy, że odstrzał nakazuje się zarządcom i dzierżawcom obwodów łowieckich w terminie do 21 grudnia 2020 roku. 

 

 

Koła Łowieckie działające na terenach Gminy Dobra 

  • Obwód nr 119 „Koło Łowieckie Jeleń” liczba dzików do odstrzału 164 (w rozporządzeniu nr 5/2020 do końca marca było 54) (Wołczkowo, Grzepnica, Bezrzecze, Buk, Lęgi, Rzędziny, rejon Mierzyna, Redlicy, Wołczkowa).
  • Obwód nr 121 „Koło Łowieckie Bażant” liczba dzików do odstrzału 185 (w rozporządzeniu nr 5/2020 do końca marca było 61) 

 

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

1 Komentarz

  1. Maks
    4 maja 2020    

    Wyrznijcie każde drzewo, zastrzelcie wszystkie zwierzęta, zabetonujcie wszystko!
    Będzie „raj”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
Gmina Dobra Prognoza pogody