Koło Gospodyń Wiejskich z Mierzyna i ich wielki sukces!

Miło mi poinformować, iż mieszkanki Gminy Dobra, panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Mierzyna otrzymały tytuł Finalisty etapu ogólnopolskiego w Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP i 19 czerwca tego roku reprezentowały nasze województwo, nasz region, naszą Gminę w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Otrębusach gdzie odbył się finał Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP.

 

 

Wyłoniono trzech laureatów, a ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród nastąpi w obecności Pary Prezydenckiej podczas tegorocznych Dożynek Prezydenckich. Zmagania szesnastu Kół – zwycięzców etapu wojewódzkiego – obserwowała Agata Kornhauser-Duda.

 

 

W ramach Konkursu wyłonione zostały najlepsze w Polsce Koła Gospodyń Wiejskich, których działalność przyczynia się do budowania lokalnych więzi wspólnotowych oraz rozwoju tożsamości regionalnej. Do etapu wojewódzkiego, który odbył się w formie on-line, zgłosiło się 146 Kół z całej Polski, spośród których komisja pod przewodnictwem dr Barbary Fedyszak-Radziejowskiej, Doradcy Prezydenta, wyłoniła 16. To one walczyły dzisiaj o miejsca na podium, gromadząc w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Otrębusach wielobarwną i niepowtarzalną różnorodność polskich tradycji. – czytamy na oficjalnej stronie Prezydenta RP 

 

Tematem przewodnim Konkursu były regionalne zwyczaje oraz obrzędy ślubne i weselne. Koła Gospodyń Wiejskich zaprezentowały na specjalnie przygotowanych stanowiskach aranżację stołu weselnego młodej pary z uwzględnieniem elementów lokalnego folkloru, w tym regionalnych wyrobów rękodzielniczych oraz specjały kuchni regionalnej. Panie prezentowały charakterystyczne dla swojego regionu elementy tradycyjnego obrzędu weselnego jak stroje pary młodej, zwyczaje, potrawy, wyroby rękodzielnicze, przyśpiewki i żartobliwe wiersze w gwarze.

 

Gratuluję ogromnej pasji i zaangażowania! 🙂 Dodam, że członkiem Koła Gospodyń Wiejskich jest nasza Radna z Mierzyna pani Ewa Głowacka.  

Zdjęcia za zgodą: Fanpage Mierzynianki – Koło Gospodyń Wiejskich w Mierzynie [link]

 

Katarzyna Ciurzyńska

 

1 Komentarz

  1. Wspaniałe wykonanie przez Koło Gospodyń Wiejskich z Mierzyna! Ich ciężka praca, pasja i determinacja przyniosły im ogromny sukces. To niesamowite, jak zorganizowana grupa kobiet może osiągnąć tak wiele w dziedzinie tradycji, kultury i promocji lokalnych produktów. Jestem dumny, że takie inicjatywy są wspierane i doceniane. Gratulacje dla wszystkich członkiń KGW i życzenia dalszych osiągnięć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
Gmina Dobra Prognoza pogody