Koronawirus – Czy możesz wychodzić na spacer?

Od kilku godzin wielkie zamieszanie, szum medialny zrobił swoje… Zaczęły pojawiać się plotki i nie prawdziwe informacje dotyczące nowych zasad bezpieczeństwa w związku z koronawirusem.

 

Postanowiłam dokładnie zapoznać się z tym co zostało powiedziane na konferencji, nie będę odnosić się do żadnych źródeł, które przeczytałam w internecie, zacytuję bezpośrednio Stronę Rządową, gdzie jest czarno na białym, co można, a czego nie można.

Ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi.

Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób.

Obostrzenie to nie dotyczy rodzin. Czyli jeśli Twoja rodzina liczy 4 osoby, 2 dorosłych + 2 dzieci, to możesz przemieszczać się w CZTERY osoby! 

 

Czy mogę wyjść na spacer do parku lub lasu, wyjść z dziećmi na plac zabaw?

 

Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin).  Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum.

Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.

 

Czyli drodzy sąsiedzi, mieszkańcy Gminy Dobra, znajomi! Na spacery, możesz wychodzić ale wyłącznie z własną rodziną, możesz iść pobiegać do lasu, na pole, nawet możesz pojeździć na rowerze!

Komunikacja miejska (autobusy, tramwaje)

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

 

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

 

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadzono kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

 

Restauracje, punkty gastronomiczne

Nadal mogą prowadzić działalność związaną z wydawaniem/dowozem posiłków na wynos.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

 

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

 

Źródło: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej gov.pl

 

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

1 Komentarz

  1. Paula
    13 sierpnia 2020    

    Zachęcam do spacerów ale tez do sprzątania po swoich pieskach. Ja zawsze idąc na spacer zabieram papierowa Psia Torebkę z łopatka. Dziwią mnie ludzie, którzy nawet nie pomyślą o zakupie czegos takiego i jeszcze po zwróceniu uwagi krzyczą ze powinno być to za darmo i jak bedzis będą sprzatac. Darmowe woreczki ok są, ale nie zawsze. Uzależniać swoje sprzątania od darmowych woreczków moim zdaniem jest śmieszne. Świadczy tylko o lenistwie wlascieli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
Gmina Dobra Prognoza pogody