Przedszkola w Gminie Dobra nie będą otwarte

Premier zdecydował, że od 6 maja zostaną otwarte żłobki i przedszkola. Jednak ostateczną decyzję o otwarciu podejmą organy założycielskie, jeśli będzie ono zgodne z obowiązującymi wymogami sanitarnymi. Decyzja czy placówki będą otwarte tak na prawdę została zrzucona na samorządy bez zapewniania im odpowiedniego wsparcia i szczegółowych wytycznych.

 

Jestem przekonana, że wielu z Was zastanawia się czy przedszkola w naszej Gminie będą otwierane. Wiele miast w Polsce nie zdecydowało się na taki ruch. Z bardzo prostej przyczyny. Poniżej zapoznajcie się ze stanowiskiem wójt Teresy Dera oraz ze stanowiskiem dyrektorów szkół i przedszkoli naszej Gminy.

 

Stanowisko Wójta Gminy Dobra

Szanowni Mieszkańcy,

do dzisiaj nie otrzymaliśmy jednoznacznych i szczegółowych wytycznych służb sanitarnych, dotyczących bezpiecznego funkcjonowania przedszkoli podczas stanu epidemii. Bezpieczeństwo i zdrowie dzieci, rodzin oraz pracowników jest dla nas najwyższym priorytetem. Z tego powodu podczas dzisiejszego spotkania z dyrektorami szkół podjęliśmy wspólnie decyzję, że publiczne placówki wychowania przedszkolnego w gminie Dobra nie zostaną otwarte od 6 maja, tak jak rekomenduje to rząd.

Niestety decyzja o otwarciu żłobków i przedszkoli została zrzucona na samorządy bez zapewnienia odpowiedniego wsparcia. Nie będziemy ryzykować zdrowia dzieci i wychowawców bez dokładnych wytycznych związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa. Dlatego zwróciliśmy się już do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej o ustalenie wszystkich szczegółów związanych z funkcjonowaniem placówek przedszkolnych podczas epidemii. Takie rozwiązanie rekomenduje też Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dopiero kiedy otrzymamy szczegółowe wytyczne z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, podejmiemy decyzję o terminie otwarcia placówek przedszkolnych w gminie Dobra.

Wójt Gminy Dobra Teresa Dera

 

 

Stanowisko dyrektorów publicznych szkół i przedszkoli

 

Drodzy Rodzice,

obowiązkiem dyrektorów szkół i przedszkoli jest przekazywanie rodzicom jasnych i dokładnych informacji. Niestety w związku z rekomendacją rządu dotyczącą otwarcia placówek przedszkolnych od 6 maja, mamy wątpliwości i dużo pytań, na które nie udzielono jeszcze odpowiedzi.

Na przykład na podstawie jakich kryteriów mamy decydować, które dziecko ma pierwszeństwo, jeśli chodzi o udział w zajęciach? Przecież oczekuje się od nas, że grupy dzieci nie będą liczne. Poza tym nauczyciele wychowania przedszkolnego zdalnie realizują podstawę programową. Kiedy mają wypełniać ten obowiązek, jeżeli jednocześnie mają sprawować opiekę nad dziećmi w przedszkolu? Pamiętajmy, że zabawy dzieci są spontaniczne, to naturalne, że potrzebują bliskości. W jaki sposób mamy dopilnować, żeby między dziećmi była zachowana bezpieczna odległość?

Tych pytań jest znacznie więcej. Nauczyciele i wychowawcy są pełni obaw o bezpieczeństwo dzieci, swoje i swoich rodzin. Nadal obowiązuje stan epidemii. Nie mamy pewności, że będziemy w stanie zapewnić pełną obsadę kadrową w placówkach przedszkolnych.

Dyrektorzy publicznych szkół i przedszkoli w gminie Dobra

 

Źródło Gmina Dobra 

 

Taką samą decyzję podjął prezydent Szczecina Piotr Krzystek. 

Szanowni Państwo,

podjęliśmy decyzję, że 6 maja publiczne żłobki i przedszkola NIE ZOSTANĄ otwarte. Nasza decyzja będzie obowiązywać do czasu otrzymania jednoznacznych i szczegółowych wytycznych od służb sanitarnych. Zdrowie naszych dzieci, rodzin oraz pracowników jest najważniejsze.

Źródło: FB Prezydent Szczecina 

 

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
Gmina Dobra Prognoza pogody