Rezerwat Przyrody Świdwie – odpowiedź na pismo

Kilka dni temu pisałam o wieży widokowej w Rezerwacie Przyrody Świdwie [kliknij TU]

zdj. z kwietnia 2014

 

W rezerwacie Przyrody Świdwie znajduje się wieża widokowa, która od dawna stanowi (choć bardziej stosowne byłoby stwierdzenie, że stanowiła) jedną z największych atrakcji regionu, zarówno dla okolicznych mieszkańców, jak i turystów. Jest to, a raczej, była to wizytówka naszego regionu wchodząca w skład obszaru Natura 2000, o którym wspominano w różnych programach i audycjach.

 

 

 

 

zdjęcie z kwietnia 2021

Generalnie cały okoliczny teren włącznie z miejscem na ognisko jest zapuszczone i zaniedbane. Przykro się na to patrzy i nie mogłam przejść nad tym obojętnie, dlatego postanowiłam wystosować pismo do Regionalnej Ochrony Środowiska w Szczecinie z prośbą o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań.

 

Otrzymałam już odpowiedź, z którą się z Wami podzielę. Za nim jednak zamieszczę całość, to postaram się w kilku punktach streścić najważniejsze informacje:

 • W przeciągu 5 lat odbywały się naprawy i konserwacje (w miarę pojawiania się takich potrzeb).
 • W 2018 była wykonana konserwacja drewnianych elementów (czyli jak dobrze to interpretuję, z racji, iż cała wieża jest z drewna, to cała przeszła konserwację).
 • Mimo, iż żadna kontrola nie wykazała, że wieża musi przejść remont generalny, to pan dyrektor stwierdził, że ilość wskazanych poszczególnych napraw mniejszych elementów wieży spowodowała jego decyzję o pozyskaniu środków na kompleksowy remont obiektu.
 • Okazało się, że koszty remontu przekraczają możliwości budżetu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie i zaczęto pozyskiwać fundusze pozabudżetowe.
 • W 2018 została podpisana umowa z Gospodarką Wodną w Szczecinie na sfinansowanie min. remontu generalnego wieży i strażnicy.
 • Do tej chwili nie udało się wyłonić wykonawcy. Jedynie została przygotowana dokumentacja projektowa.
 • W 2020 przeprowadzono przetarg zmierzający do wyłonienia wykonawcy robót. Niestety nie było ofert.
 • Finansowanie tego remontu zostało przeniesione na 2022.
 • W roku bieżącym ponownie będzie przeprowadzone postępowanie zmierzające do wyłonienia wykonawcy.
 • RDOŚ twierdzi, że uda się wyremontować generalnie wieżę.
 • Planują ponownie udostępnić wieżę mieszkańcom i turystom w 2022.

 

Tylko przypomnę, że od 19 czerwca 2019 wieża jest wyłączona z użytkowania gdyż przebywanie w jej pobliżu jak i wejście na jej teren jest niebezpieczne, ze względu na jej stan techniczny. Z dnia na dzień jest tylko gorzej. 

 

 

 

Co Wy na to? 

Mam mieszane odczucia, co do oddania wieży turystom w 2022 gdzie mowa w piśmie o tym, że przez tak długi czas nie można wyłonić wykonawcy, który przeprowadzi remont i nagle teraz ma się to udać?

No cóż, będę trzymać rękę na pulsie. Mam też nadzieję, że chociaż teren dookoła doprowadzą do porządku. Bo na to nie trzeba chyba szukać wykonawcy?

zdjęcie z kwietnia 2021

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
Gmina Dobra Prognoza pogody