Sanitarny odstrzał dzików na terenie Gminy Dobra

Wojewoda Zachodniopomorski wydał rozporządzenie z dnia 19.02.2020 w sprawie odstrzału sanitarnego dzików na terenie naszego województwa.

 

Zachodniopomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii stwierdził, iż pojawiło się zagrożenie wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt – afrykańskiego pomoru świń i dlatego nasze tereny wchodzące w skład obwodów łowieckich objęte są odstrzałem.

 

Co to za choroba?

Afrykański pomór świń tzw. ASF to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe , świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%.

Zagrożenie dla ludzi

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.

 

Odstrzał 

W rozporządzeniu czytamy, że odstrzał nakazuje się zarządcom i dzierżawcom obwodów łowieckich w terminie do 31 marca 2020 roku. 

 

Koła Łowieckie działające na terenach Gminy Dobra 

  • Obwód nr 119 „Koło Łowieckie Jeleń” liczba dzików do odstrzału 54 (Wołczkowo, Grzepnica, Bezrzecze, Buk, Lęgi, Rzędziny, rejon Mierzyna, Redlicy, Wołczkowa).
  • Obwód nr 121 „Koło Łowieckie Bażant” liczba dzików do odstrzału 61 

 

 

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

 

 

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
Gmina Dobra Prognoza pogody