Śmieci nadal liczone od wody

 

Przez rok Gmina opracowywała, jak twierdzono, bardziej sprawiedliwą metodę liczenia opłat za wywóz śmieci. Moim zdaniem zmieniło się niewiele w stosunku do tego co było obecnie. Opłaty naliczane są nadal niesprawiedliwe. Niektórzy będą płacić o wiele mniej niż powinni, inni natomiast wręcz odwrotnie.

 

24 września 2020 odbyła się XVII Sesja Rady Gminy Dobra podczas której uchwalono pakiet uchwał dotyczących odpadów komunalnych:

 • regulamin utrzymania czystości i porządku,
 • sposób i zakres odbioru odpadów komunalnych,
 • metody ustalenia opłat za gospodarowanie odpadami,
 • ulgi dla osób posiadających przydomowe kompostowniki,
 • wzór deklaracji.

Uchwały, te regulują zasady utrzymania czystości i porządku w gminie, sposób odbierania odpadów i wybór metody ustalenia opłaty oraz jej stawki.

Z powodu zdrowotnych byłam nieobecna, nie mogłam zagłosować ale na pewno byłabym przeciwna uchwale dotyczącej wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

 

Jestem przeciwna

Wszyscy wiedzą jak wygląda sytuacja z naliczaniem opłat za śmieci w naszej gminie. Ciężko wypracować wspólnie coś dobrego dla wszystkich mieszkańców. Nie ma doskonałego rozwiązania lecz ja jako radna Gminy Dobra, reprezentantka Bezrzecza jestem przeciwna liczenia opłaty za śmieci na podstawie zużycia wody. Wiedzą to wszyscy, którzy mnie znają, którzy czytają mojego bloga. Byłam inicjatorką petycji [link] pod którą podpisało się w przeciągu 2 tygodni ponad tysiąc osób. [link]

 

Pakiet śmieciowy uchwalony

Podczas ostatniej sesji, radni większością głosów zagłosowali, by nadal w naszej gminie opłata za śmieci była liczona na podstawie zużycia wody. Czyli metoda ta, pozostaje bez zmian.

Poniżej w skrócie najważniejsze rzeczy, które zostały uchwalone: 

 • Stawka opłaty za śmieci nadal liczona ma być od zużytej wody, która wynosić ma 4,80 zł za 1 m3 zużytej wody.
 • Ulgi dla osób posiadających przydomowy kompostownik: 0,80 zł za 1m3 zużytej wody. Przy skorzystaniu z ulgi mieszkaniec nie bezie miał już możliwości oddawania odpadów bio.
 • Podwyższona stawka dla osób, które nie wywiążą się z obowiązku segregowania śmieci, 14,40 zł za 1 m3 zużytej wody.
 • Bioodpady będą odbierane z większą częstotliwością: w okresie od kwietnia do listopada raz w tygodniu, a w okresie od grudnia do marca dwa razy w miesiącu.
 • Odpady zmieszane (pozostałe śmieci – czarny kubeł) z nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej lub zagrodowej mają być odbierane raz w tygodniu! (czyli pozostaje bez zmian).
 • Uchwała określa również liczbę worków, jaką mają otrzymywać mieszkańcy dwa razy do roku. Sprawdziłam i trochę się zmienia:– 15 szt. worki niebieskie – papier (tak jest teraz)

  – 30 szt. worki żółte – plastik (tak jest teraz)

  – 10 szt. worki zielone – szkło ( teraz jest 15 szt.)

  – 25 szt. worki brązowe – BIO (teraz jest 30 szt.)

  – 10 szt. worków biodegradowalnych i kompostowalnych o pojemności 25-30 l przeznaczonych do gromadzenia odpadów kuchennych (nowość)

   

 

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
Gmina Dobra Prognoza pogody