Stop Suszy – konsultacje społeczne

 

Coraz częściej mówi się o problemach z wodą, o skutkach suszy. Tu nie chodzi tylko o nasze Bezrzecze, naszą Gminę, region ale o całą Polskę. Ostatnio w mediach pojawiła się kampania społeczna z filmem pt. „Stop suszy” [link], który ukazuje to, co może nas czekać, jeśli nie zadbamy o wodę i jej zasoby.

 

08.10.2019 (wtorek) w Szczecinie odbyły się Konsultacje społeczne projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy. Postanowiłam wziąć udział w tym spotkaniu, bo byłam ciekawa co i jak możemy zrobić, by ratować naszą planetę. Brzmi górnolotnie? Być może, ale samo komentowanie na portalach społecznościowych nie sprawi, że problem z wodą się rozwiąże.

 

Konsultacje

Wraz ze mną była Moniak Duziak Radna Gminy Dobra mieszkająca w Dołujach oraz Magdalena Zagrodzka Radna Gminy Dobra z Mierzyna. Z zainteresowaniem wysłuchałyśmy i obejrzałyśmy przygotowane prezentacje.
Szczególnie zainteresowała nas prezentacja Marka Duklanowskiego, gdzie jeden z punktów dotyczył naszej gminy „Odprowadzenie wód opadowych i roztopowych ze zlewni rzeki Bukowej wraz z ochroną przed powodzią terenów gminy Dobra, Kołbaskowa i Szczecina położonych na terenie zlewni rzeki Bukowa”.

Dodatkowo każdy mógł wnieść swoje uwagi, co też uczyniłyśmy w sprawie zasypywanych oczek wodnych na terenie naszej Gminy. Sprawa jest na tyle poważna gdyż zasypywanie oczek wiąże się z powodziami i podtopieniami.
Dodatkowo zwróciłyśmy uwagę na przerwanie cieków wodnych i naturalnych drenaży co niewątpliwie spowodowało wyschnięcie jeziora w lesie w Kościnie i jeziorka na ulicy Wiewiórczej w Dołujach.

 

 

Stop Suszy działamy zanim będzie za późno !

 

  • Polskie zasoby wodne należą do najmniejszych w Europie.
  • Na jednego mieszkańca przypada u nas 1,6 m3 wody rocznie. To trzy razy mniej niż w pozostałych krajach europejskich!
  • Dodatkowym problemem są zmiany klimatyczne i coraz częstsze w naszym kraju susze.
    Dlatego musimy mądrze gospodarować wodą.
  • W gminie Dobra musimy postawić na zbiorniki retencyjne, beczki zbierające opady deszczu i unormowanie stosunków wodnych.
  • Na tą chwilę trzeba postawić na edukację!

 

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

 

 

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
Gmina Dobra Prognoza pogody