ZOSia coraz bliżej?

Pewnie nie każdy z mieszkańców lub osób planujących osiedlić się w naszych okolicach wie o planach budowy zachodniej obwodnicy Szczecina. Przedsięwzięcie to nazywane jest Zachodnim obejściem drogowym Szczecina i pieszczotliwie określane jest ZOSią, a nawet Zośką 🙂

 

Temat Zośki powraca co jakiś czas, ja pierwsze wzmianki znalazłam o tej drodze z 2004 roku.

Tym razem głos zabrał sam minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. W dniu wczorajszym tj. 17.02.2021 w mediach lokalnych poszła w świat informacja, iż w połowie tego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosi przetarg na realizację Zachodniej Obwodnicy Szczecina. 

 

Ostatecznie Zachodnia Obwodnica Szczecina ma mieć ponad 50 kilometrów długości. Jej początek zaplanowano w okolicach Kołbaskowa, a jej koniec ma mieć miejsce przy węźle Goleniów Północ.

Obwodnica połączy Gminę Kołbaskowo, Gminę Dobrą, Police i powiat goleniowski.

 

Największym wyzwaniem i charakterystycznym elementem Zachodniej Obwodnicy Szczecina ma być najdłuższy tunel w Polsce. Miałby on zostać wydrążony pod Odrą.

Trasa po Gminie Dobra 

ZOSia ma przebiegać przez naszą Gminę, a dokładnie w niedalekiej odległości od Sławoszewa, Grzepnicy, Dobrej, lasem między miejscowościami Wołczkowo – Dobra oraz obok Redlicy i Bezrzecza gdzie dalszy odcinek po naszej Gminie będzie przebiegał w niedalekiej odległości od Dołuj i Kościna.

 

Na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad czytamy: „Biorąc pod uwagę znaczące zaawansowanie procesu przygotowawczego dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina, ważne jest zintensyfikowanie działań przez samorządy w zakresie przygotowania i następnie realizacji dojazdów do niej.” Tak więc i nasza Gmina musi przygotować się do tej inwestycji.

 

Jak szybko ZOSia powstanie?

Tego nie wie nikt. Ja coś czuję, że to odległe terminy no ale, co jakiś czas temat powraca, więc nie zapominajmy o Zośce.

Pojawienie się tej drogi niewątpliwie pomogłoby nam w szybszym dotarciu nad morze, wydostaniu się z miasta i podłączeniu się do autostrady A6 i drogi ekspresowej S3 ale czy nam mieszkańcom Gminy Dobra pomogłaby w szybszym i sprawniejszym dotarciu do pracy w mieście Szczecin? No nie, bo to ma być obwodnica miasta Szczecina, a nie alternatywna droga do odciążania zatłoczonych dróg gminnych czy powiatowych.

 

ZOSia i alternatywna droga przez poligon

Dla nas powinna być ważniejsza w tym momencie alternatywna droga przez poligon łącząca Szczecin z Bezrzeczem i Wołczkowem.  Na to połączenie czekamy od lat. Na temat tej alternatywnej drogi pisałam ostatnio na stronie mojeBezrzecze.pl [kliknij TU]  i to na tej drodze powinniśmy się skupić. ZOSia to ciekawe rozwiązanie ale tak odległe, że nie ma co się nad tym długo pochylać.

ZOSia jak sama nazwa wskazuje to obwodnica, która ma nas wyprowadzić z miasta, a nie do niego wprowadzić.

 

  • Zośka nie ułatwi nam dostania się do lekarza do centrum miasta.
  • Zośka nie usprawni jazdę do sklepu.
  • Zośka nie pomoże w dostaniu się do pracy czy szkoły.
  • Ile razy będziecie korzystać z Zośki? Raz w miesiącu, raz na kwartał?
  • Ile razy będziecie korzystać z alternatywnej drogi? Codziennie, a może kilka razy dziennie?

źródło: Gmina Dobra

 

Nie ma co się za długo rozwodzić na temat Zachodniej Obwodnicy Szczecina, trzeba skupić się nad czymś co jest w zasięgu ręki. 🙂

 

Katarzyna Ciurzyńska

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
Gmina Dobra Prognoza pogody