Bomba lotnicza znaleziona w Dobrej – ewakuacja mieszkańców

Już pewnie większość z Was słyszała, że w Dobrej na ul. Biedronki podczas budowy domu znaleziono bombę lotniczą o wadze około 150 kg, pochodzącą z okresu II Wojny Światowej.

Na stronie Gminy czytamy:

Przybyły na miejsce Patrol Rozminowania z 5 pułku inżynieryjnego nie podjął niewybuchu ponieważ usunięcie bomby wymaga dodatkowego zabezpieczenia oraz przeprowadzenia ewakuacji mieszkańców. Ustalono, że promień rażenia wynosi 1000 m, natomiast strefa bezpieczna zaczyna się w odległości 1200 m od lokalizacji bomby. Ponadto niewybuch jest zasypany w ¾ swojej długości, a sam wykop jest zalany wodami gruntowymi. W trakcie dokonanej lustracji terenu ustalono, że w strefie zagrożonej znajduje się około 30 budynków mieszkalnych; promień rażenia nie obejmuje infrastruktury przemysłowej ani drogowej.

 

Ewakuacja mieszkańców:

Ze względów bezpieczeństwa mieszkańcy okolicznych ulic będą ewakuowani na czas przeprowadzanej akcji. Bardzo proszę o zastosowanie się do wytycznych, które dzisiaj do Państwa posesji dostarczyli strażnicy gminni i policjanci. Mam nadzieję, że akcja usuwania niewybuchu szybko się zakończy i wszyscy będą mogli bezpiecznie wrócić do swoich domów – informuje Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

 

Do ewakuacji wytypowano następujące ulice:

– od ulicy Dereszowej – ulice: Biedronki; Salamandry; Cykady; Dereszowa; Derkacza; Czajki; Ważki; Rzekotki; Traszki;

– od ulicy Róży Wiatrów – ulice: Rudawki; Husarska; Rycerska; Cesarska

Miejsce ewakuacji: Sala Gimnastyczna Szkoły Podstawowej w Dobrej przy ul. Poziomkowej 5

Mieszkańcy wskazanych ulic proszeni są o opuszczenie swoich domów do godz.09.00 dnia 22.04.2021 r.

Osoby, które będą potrzebowały transportu celem ewakuacji proszone są o zgłoszenie takiej potrzeby do Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem telefonów: 91 312 06 03 lub 512 385 028.

W czwartek w godz. 10-13 saperzy będą usuwali znalezisko.

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
Gmina Dobra Prognoza pogody