Rezerwat Ptactwa Świdwie popada w ruinę

Zacznę od tego, że uwielbiam miejsce w którym mieszkam. Uwielbiam bliskość lasów, ścieżek rowerowych, pól i łąk. Nasza Gmina, to zielona Gmina, która przyciąga rowerzystów i spacerowiczów po różnych naszych zakątkach.

 

Rezerwat Ptactwa Świdwie 

DSCF4126Nie wszyscy mieszkańcy naszej gminy zdają sobie sprawę, że mieszkają w przepięknej okolicy, która słynie z wielu ciekawych miejsce, które warto odwiedzić. Do takiego miejsca należy Rezerwat przyrody Świdwie. Jest to unikatowe miejsce w skali europejskiej. Rezerwat ten to najciekawszy rezerwat ornitologiczny w Europie. Rezerwat Ptactwa Świdwie obejmuje ponad 890 ha jeziora Świdwie i podmokłe tereny wokół niego (bagniska, torfowiska niskie i trzcinowiska). Na terenie tym bytuje ponad 200 gatunków ptaków, m.in. żurawie, wilgi, błotniaki, derkacze, gęsi, chruściele i wiele innych. Łącznie w okresie lęgowym przebywa tu ponad 160 gatunków ptaków. Na obszarze rezerwatu znajduje się również terytorium łowieckie bielika. Ponadto Świdwie jest ważnym żerowiskiem i miejscem odpoczynku dziesiątek tysięcy ptaków na trasie ich wędrówek pomiędzy północną Skandynawią, a basenem Morza Śródziemnego.

Rezerwat Świdwie położony jest na terenie dwóch gmin: Dobra i Police. Mniej, więcej po 50 % w każdej z nich. Do gminy Dobra należy południowa część rezerwatu.

 

Tak pisałam o tym miejscu w 2016 roku na www.mojeBezrzecze.pl  [kliknij TU]

Rezerwat Ptactwa Świdwie niszczeje 

Dziś, to miejsce niszczeje i straszy. W rezerwacie Przyrody Świdwie znajduje się wieża widokowa, która od dawna stanowi (choć bardziej stosowne byłoby stwierdzenie, że stanowiła) jedną z największych atrakcji regionu, zarówno dla okolicznych mieszkańców, jak i turystów. Jest to, a raczej, była to wizytówka naszego regionu wchodząca w skład obszaru Natura 2000, o którym wspominano w różnych programach i audycjach.

Obecnie wieża jest w opłakanym stanie, niepozwalającym na bezpieczne korzystanie i została wyłączona z użytkowania. Na stronie www.swidwie.pl widnieje informacja, iż z dniem 19 czerwca 2019 roku, ze względu na konieczność przeprowadzenia prac remontowych, wieża zostaje wyłączona z użytkowania. Niebawem miną dwa lata, jak nie dzieje się nic w temacie remontu. Wieża jest w coraz gorszym stanie, niekonserwowana, niezabezpieczona ulega rozpadowi i nie wygląda na to, by jakiekolwiek prace remontowe się tam odbywały.

 

 

Cały okoliczny teren włącznie z miejscem na ognisko jest zapuszczone i zaniedbane. Przykro się na to patrzy i nie mogę przejść nad tym obojętnie, dlatego postanowiłam wystosować pismo do Regionalnej Ochrony Środowiska w Szczecinie z prośbą o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań, które zamieszczam Wam poniżej.

Postanowiłam również nagłośnić sprawę  w mediach regionalnych gdyż podejrzewam, że bez nagłośnienia tej sprawy wiele nie zdziałamy. Szkoda by było stracić to miejsce, musimy o nie zawalczyć!

Cieszę się, że od razu zareagowało Radio Szczecin i dziś miałam przyjemność gościć w „Czasie Reakcji” gdzie opowiedziałam o „Rezerwacie Przyrody Świdwie”.

Na temat wieży widokowej możecie odsłuchać od 10 minuty i 52 sekundy.

 

Poprosiłam dziś na Sesji Rady Gminy również o wsparcie naszą panią wójt. Mam nadzieję, że wspólne działania wielu osób, które zaangażują się sprawi, że Rezerwat Ptactwa Świdwie odzyska dawny blask.

Pismo do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie

 

 

 

Czekam z niecierpliwością na odpowiedź RDOŚ i mam nadzieję, że uda się uratować to miejsce.

 

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

 

4 Komentarzy

 1. Paweł Madejski
  6 maja 2021    

  Moje i nie tylko moje ulubione miejsce wycieczek rowerowych.
  Niestety zamiast remontu wieży widokowej od roku widzę tylko ZAKAZ WSTĘPU.

 2. Anonim
  13 lutego 2022    

  Dobrze że pani Katarzyna zainterweniowała. Dobra ma świetną panią Wójt więc może cos w tej sprawie zacznie się dziać.

  • Anonim
   13 lutego 2022    

   Dobrze że pani Katarzyna zainterweniowała. Dobra ma świetną panią Wójt więc może cos w tej sprawie zacznie się dziać.

   • Anonim
    13 lutego 2022    

    To nie anonim tylko Ewa Karśnicka.były dziennikarz TVP .Wielokrotnie robiłam program o Swidwiu i jestem bardzo zdegustowana że teraz tak to wygląda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
Gmina Dobra Prognoza pogody