Umyte i zdezynfekowane kosze w Gminie Dobra

Na stronie Gminy pojawił się harmonogram z wykazem ulic gdzie zostały umyte i zdezynfekowane pojemniki na odpady komunalne (kosze na odpady zmieszane).

Mycie i dezynfekcja miała się odbyć w miesiącu wrześniu i październiku 2019.

Sprawdźcie czy Wasza ulica jest wymieniona i napiszcie czy faktycznie Wasz pojemnik został umyty i zdezynfekowany.

 

 

 

Mycie raz do roku

Z tego co się dowiedziałam firma JUMAR myje i dezynfekuje kosze raz do roku, zazwyczaj akcja dezynfekcji rozpoczyna się mniej więcej we wrześniu. W tej chwili trwa mycie kubłów rozstawionych w gminie Dobra.

 

Regulaminem Utrzymania Czystości i Porządku na terenie Gminy Dobra (Uchwała XXXIV/458/2018 z dnia 21 czerwca 2018r.) rozdz. 4 pkt. 11 ppkt. 3 mówi o tym, że obowiązek utrzymania pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym poprzez czyszczenie preparatami usuwającymi drobnoustroje, owady oraz nieprzyjemne zapachy spoczywa na właścicielu nieruchomości. Czynności te należy prowadzić systematycznie.

 

Firma Jumar myje i dezynfekuje pojemniki raz do roku, wynika to z umowy. Nie można jednak pozwolić aby to był jedyny sposób czyszczenia koszy. Każdy mieszkaniec powinien również, bądź przede wszystkim we własnym zakresie myć swoje kubły. – taką informację uzyskałam w gminie w wydziale ds. Gospodarki Odpadami Komunalnymi i Egzekucji.

 

Zgadzam się, że my również powinniśmy dbać o swoje otoczenie, ale czy są jakieś przepisy mówiące o tym, czym mamy myć kubły, gdzie i w jaki sposób? To pozostaje na tą chwilę bez odpowiedzi.

Pamiętajcie jednak, że płacąc za śmieci (nie mało w naszej gminie), możecie wymagać przyjętych standardów. Musicie też być świadomi, że firma JUMAR ma obowiązek mycia i dezynfekowania koszy. Dodatkowo jeśli Wasz kubeł jest uszkodzony/pęknięty, możecie to zgłosić i otrzymacie nowy pojemnik.

 

 

Jak to jest w rzeczywistości? Czy Wasze kosze są myte?

 

Katarzyna Ciurzyńska

3 Komentarzy

 1. Anonim
  6 listopada 2019    

  Ulice jak Barwna też mają mieszkańców i kosze. Dlaczego zatem na powyższej ulicy nie odbyło się czyszczenie?

  • Redakcja
   7 listopada 2019    

   Z tego co mi powiedziano w JUMAR, że mycie koszy obejmą wszystkie ulice więc podejrzewam, że ulica Barwna przewidziana jest na kiedy indziej.

   Poprosiłam o harmonogram mycia i dezynfekcji z wykazem ulic i terminów na kolejne dni i miesiące.   Okazuje się, iż ustalenie harmonogramu, nie jest  możliwe ponieważ trasy są ustalane na bieżąco ze względu na pogodę i sprzęt. Do mycia pojemników firma JUMAR posiada pojazd „2w1”. Uwarunkowania pogody i temperatura powietrza musi być powyżej zera, ponieważ pojazd który odbiera odpady komunalne i zarazem myje pojemniki wypełniony jest wodą ze środkiem myjąco-dezynfekującym.

   Na stronie gminy ma się pojawiać wykaz ulic z jednodniowym wyprzedzeniem. Będę sprawdzać i będę Was informować na bieżąco.

 2. Anonim
  27 marca 2020    

  kiedy ul. tytusa bedzie odkazana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
Gmina Dobra Prognoza pogody