Rezerwat Ptactwa Świdwie popada w ruinę

Zacznę od tego, że uwielbiam miejsce w którym mieszkam. Uwielbiam bliskość lasów, ścieżek rowerowych, pól i łąk. Nasza Gmina, to zielona Gmina, która przyciąga rowerzystów i spacerowiczów po różnych naszych zakątkach.

 

Rezerwat Ptactwa Świdwie 

DSCF4126Nie wszyscy mieszkańcy naszej gminy zdają sobie sprawę, że mieszkają w przepięknej okolicy, która słynie z wielu ciekawych miejsce, które warto odwiedzić. Do takiego miejsca należy Rezerwat przyrody Świdwie. Jest to unikatowe miejsce w skali europejskiej. Rezerwat ten to najciekawszy rezerwat ornitologiczny w Europie. Rezerwat Ptactwa Świdwie obejmuje ponad 890 ha jeziora Świdwie i podmokłe tereny wokół niego (bagniska, torfowiska niskie i trzcinowiska). Na terenie tym bytuje ponad 200 gatunków ptaków, m.in. żurawie, wilgi, błotniaki, derkacze, gęsi, chruściele i wiele innych. Łącznie w okresie lęgowym przebywa tu ponad 160 gatunków ptaków. Na obszarze rezerwatu znajduje się również terytorium łowieckie bielika. Ponadto Świdwie jest ważnym żerowiskiem i miejscem odpoczynku dziesiątek tysięcy ptaków na trasie ich wędrówek pomiędzy północną Skandynawią, a basenem Morza Śródziemnego.

Rezerwat Świdwie położony jest na terenie dwóch gmin: Dobra i Police. Mniej, więcej po 50 % w każdej z nich. Do gminy Dobra należy południowa część rezerwatu.

 

Tak pisałam o tym miejscu w 2016 roku na www.mojeBezrzecze.pl  [kliknij TU]

Rezerwat Ptactwa Świdwie niszczeje 

Dziś, to miejsce niszczeje i straszy. W rezerwacie Przyrody Świdwie znajduje się wieża widokowa, która od dawna stanowi (choć bardziej stosowne byłoby stwierdzenie, że stanowiła) jedną z największych atrakcji regionu, zarówno dla okolicznych mieszkańców, jak i turystów. Jest to, a raczej, była to wizytówka naszego regionu wchodząca w skład obszaru Natura 2000, o którym wspominano w różnych programach i audycjach.

Obecnie wieża jest w opłakanym stanie, niepozwalającym na bezpieczne korzystanie i została wyłączona z użytkowania. Na stronie www.swidwie.pl widnieje informacja, iż z dniem 19 czerwca 2019 roku, ze względu na konieczność przeprowadzenia prac remontowych, wieża zostaje wyłączona z użytkowania. Niebawem miną dwa lata, jak nie dzieje się nic w temacie remontu. Wieża jest w coraz gorszym stanie, niekonserwowana, niezabezpieczona ulega rozpadowi i nie wygląda na to, by jakiekolwiek prace remontowe się tam odbywały.

 

 

Cały okoliczny teren włącznie z miejscem na ognisko jest zapuszczone i zaniedbane. Przykro się na to patrzy i nie mogę przejść nad tym obojętnie, dlatego postanowiłam wystosować pismo do Regionalnej Ochrony Środowiska w Szczecinie z prośbą o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań, które zamieszczam Wam poniżej.

Postanowiłam również nagłośnić sprawę  w mediach regionalnych gdyż podejrzewam, że bez nagłośnienia tej sprawy wiele nie zdziałamy. Szkoda by było stracić to miejsce, musimy o nie zawalczyć!

Cieszę się, że od razu zareagowało Radio Szczecin i dziś miałam przyjemność gościć w „Czasie Reakcji” gdzie opowiedziałam o „Rezerwacie Przyrody Świdwie”.

Na temat wieży widokowej możecie odsłuchać od 10 minuty i 52 sekundy.

 

Poprosiłam dziś na Sesji Rady Gminy również o wsparcie naszą panią wójt. Mam nadzieję, że wspólne działania wielu osób, które zaangażują się sprawi, że Rezerwat Ptactwa Świdwie odzyska dawny blask.

Pismo do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie

 

 

 

Czekam z niecierpliwością na odpowiedź RDOŚ i mam nadzieję, że uda się uratować to miejsce.

 

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

 

1 Komentarz

  1. Paweł Madejski
    6 maja 2021    

    Moje i nie tylko moje ulubione miejsce wycieczek rowerowych.
    Niestety zamiast remontu wieży widokowej od roku widzę tylko ZAKAZ WSTĘPU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 
Gmina Dobra Prognoza pogody