Uchwała śmieciowa pod lupą RIO

Temat kontrowersyjnej uchwały śmieciowej i karygodnej podwyżki wody bezpowrotnie zużytej nadal żyje.

Na początku tego miesiąca kilkoro radnych opozycyjnych w tym i ja zaskarżyliśmy uchwałę do wojewody zachodniopomorskiego [link].

Jak się okazuje Wojewoda Zachodniopomorski Tomasz Hinc naszą skargę przekazał do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie w celu jej rozstrzygnięcia.

 

Skarżący radni argumentują, że uchwała przyjęta przez Radę Gminy Dobra narusza w zasadniczy sposób zasadę równego traktowania mieszkańców i obciąża kosztem utylizacji odpadów zielonych tylko wybraną grupę mieszkańców posiadającą liczniki wody zużytej bezpowrotnie. W tym wypadku wzrost podstawy do naliczenia opłaty śmieciowej za 1m3 wody bezpowrotnie zużytej wynosi 2000%. Mieszkańcy zapłacą tę sumę w opłacie za śmieci, której wzrost zależeć będzie od wielkości ogrodu i ilości wody potrzebnej do jego utrzymania i może osiągnąć nawet 200%.

 

Jak liczone są opłaty za śmieci – schemat [link]

 

Wójt gminy Dobra Terasa Dera twierdzi, że grupa mieszkańców posiadających liczniki wody bezpowrotnie zużytej produkuje dużo więcej odpadów zielonych niż pozostali mieszkańcy! Natomiast skarżący radni twierdzą, że zgodnie z treścią ustawy o gospodarowaniu odpadami, gospodarowanie w gminie odpadami zielonymi wymaga odrębnego uregulowania obejmującego ekonomiczną zachętę do kompostowania odpadów zielonych w miejscu ich powstawania.

Pod skargą podpisało się siedmioro radnych: Katarzyna Ciurzyńska, Monika Duziak, Ewa Głowacka, Mariusz Lindner, Paweł Malinowski, Janusz Zarzycki i Magdalena Zagrodzka.

 

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
Gmina Dobra Prognoza pogody